Magia pereł

Kiedy do wnętrza skorupy perłopława dostaje się ciało obce, małż obtacza je metodycznie cieniutkimi warstwami masy perłowej. Tak powstaje perła – według słów Pliniusza Starszego – „najwartościowszy towar świata“.

Przez wieki perły otoczone były aurą tajemnicy i wyjątkowości. Uważano, że pochodzą od bogów lub kiełkują w małży zapłodnionej przez tęczę. Symbolizowały płód powstały pod wpływem Księ­życa, wody morskiej lub niebiańskiej rosy.

W wielu kulturach wierzono w ich silne magiczne i lecznicze właściwości. Sproszkowane stosowano zarówno jako afrodyzjaki, jak i leki na różne choroby – w szczególności te związane z sercem, miłością i seksualnością. I tak na przykład w Indiach perły były uniwersalnym lekiem na wiele dolegliwości. W Euro­pie stosowano je przeciw bólom głowy, padaczce, obłędowi oraz depresji. Dla Chińczyków i Arabów stanowiły doskonały lek przeciwko chorobom oczu. Ponadto ich zadaniem było zapewnienie szczęścia, bezpieczeństwa i płodności żyjącym oraz zmartwychwstania tym, którzy odeszli. W Laosie do dziś przystraja się stroje zmarłych sztucznymi perłami, aby mogli zabrać je do nieba. Perły były również ludowym talizmanem przeciw pożarom, ze względu na swoje pokrewieństwo z wodą.

Współczesne badania udowadniają, że perły mogą mieć zbawienny wpływ na urodę. Drobinki masy perłowej, wnikając do warstw naskórka, ujędrniają i poprawiają elastyczność skóry oraz działają na nią regenerująco i kojąco. A ponadczasowość i magia ich piękna jest czymś, czemu nie sposób zaprzeczyć.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s